Röviden, de tényleg röviden, a felsőnyeregről:
Nevezik szemöldöknek is és más egyéb elnevezéseket is hallottam már, nincs "jó megoldás", én főleg felsőnyeregnek hívom...
Nyerget több okból szoktak cseréltetni. Szerintem nagyjából 2 fő csoportba osztható és esetleg még az egyéb, harmadikként:
1. Eltört, letört, szétrepedt és társai
2. Jobb hangzást remélve (műanyagról pl. ébenre)
3. Egyéb (pl. szebb lenne egy ébennel, mint a fekete műanyag -de mondjuk nem is gondolja, hogy a hangzáson is segíthet-, és a többi, satöb., stb.).
1. Eltört, letört, szétrepedt és társai
2. Jobb hangzást remélve (műanyagról pl. ébenre)
3. Egyéb (pl. szebb lenne egy ébennel, mint a fekete műanyag -de mondjuk nem is gondolja, hogy a hangzáson is segíthet-, és a többi, satöb., stb.).
Szemöldökök elég sok anyagból készülnek, illetve sok anyagból készíthetünk. Csak egy párat felsorolás képen: csont, ében, különböző műanyagok, egyéb trópusi fafajták, különböző fémek.
Tanács-féleség: ha az 1. alternatíva következik be és műanyag nyergünk volt, érdemes csontra, vagy más, a műanyagnál valami jobb anyagra cseréltetni. Időtállóbb, és nagy eséllyel a hangszerünk hangja is jó irányba fog tőle változni.
(hát ez a nyeregkészítés is régebben történt már...)
Egy volt zenésztársam kért meg arra, hogy cseréljük ki a basszusgitárján a műanyag felsőnyerget ébenre. A kérésnek eleget téve, a munkát képekkel dokumentálva, láthatjátok is.
A munkafolyamat röviden: húrlelazítás, régi nyereg eltávolítása, a zongorabillentyű nyereggé alakítása, és a nyereg beállítása.
A régi nyereg... |
eltávolítva, a zongorabillentyű jelenléte. |
Vájatok helyének és a nyereg szélességének, vastagságának, magasságának jelölése a billentyűre, majd ezek kialakítása. |
Alakul, alakul, nagyolódik... |
A nyerget berakom a helyére felhúrozom a hangszert és a végső, úgymond finom állítást már így végzem majd. Megnézem, hogy melyik húrnál kell még alakítani, a még reszelést kívánó vájatnál lelazítom a húrt, majd kiveszem a nyeregből, és úgy reszelem. Aztán a húrt visszateszem a vájatába, felhangolom (nagyjából, mert itt csak az a lényeg, hogy elég feszes legyen a húr). Ellenőrzöm a magasságot, és a ha jó, haladok tovább a többi húrra. Ha mindenhol jó a beállítás, akkor a véglegesítem a nyereg tetejét, ugyanis szerintem nagyon esztétikus, ha úgy van kialakítva, hogy egy húrnak nagyjából csak háromnegyede ül benn a vájatban és nem pedig elveszik a mély árokban. De ez is ilyen "kinek mi az esztétikus?!" dolog...
Kicsiszolva |
és olajozva. És az összehasonlítás, új és régi. |
Sajnos olyan képet elfelejtettem csinálni róla, amikor fel van húrozva... így nem is látszik most itt az amit mondottam, hogy nagyjából csak a húr háromnegyede ül a vájatban. Basszusgitárnál ez szerintem elég látványos! Viszont van képem az egyik saját gitárom felsőnyergéről (ezt viszont nem dokumentáltam, mert akkor már meg volt a basszusos nyeregcsere...), amit szintúgy én készítettem. Íme:
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése